وزیر آموزش و پرورش :

جذب ۲۵ هزار نفر از معلمان حق التدریسی اجرایی خواهد شد

قانون تاکنون وضعیت استخدامی معلمان را تا سال 92 تعیین کرده و اجازه داده از ظرفیت های سرباز معلم و معلمان حق التدریسی استفاده کند که بار دیگر قانون و مجلس این مسائل را تبدیل به تعهد برای وزارت آموزش و پرورش کرده است.

براساس قانون تا قبل از سال ۹۲، حدود ۸۸ هزار نفر باید تعیین تکلیف شوند و به موجب مصوبه مجلس باید از معلمان آزمون گرفته شود و ما نمی توانیم این آزمون را حذف کنیم.

حاجی میرزایی تاکید کرد: معلمان پیش دبستانی قبلا برای مشغول شدن به کار از آموزش و پرورش حقوق می گرفتند اما براساس استفساریه ای این موضوع توسعه و اعلام شد که ۳۰ هزار نفر به این تعداد افراد قبلی برای استخدام اضافه شوند.

وی بیان کرد: امسال در همان قانون تصریح شده که براساس بودجه تخصیصی و تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی سال ۱۴۰۰ استخدام شوند اما ما تنها ۲۵هزار نفر را امتیاز داده و برای آن ها ردیف داریم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه این قانون تاکنون ۱۱ بار اصلاح شده و شرایط بدی را برای ما به وجود آورده است، گفت: از سال ۸۸ تا ۹۲، ۴۰۷ هزار نفر نیرو وارد آموزش و پرورش شده است، در صورتی که باید نیروها از دانشگاه فرهنگیان جذب آموزش و پرورش شوند اما ۱۹۷ هزار نفر از مسیر غیر از دانشگاه فرهنگیان و غیررقابتی جذب شده اند که برخی از آن ها به لحاظ شرایط سن و تحصیلات مناسب آموزش در یک منطقه نیستند اما ما براساس قانون این کار را انجام دادیم.

حاجی میرزایی ادامه داد: تغییرات قانون یک آشفتگی و بهم ریختگی را به وجود آورده و حدود ۴۸٫۴طی ۱۰ سال گذشته همین گونه استخدام شده اند که حدود ۴۰ درصد از آن ها بیش از ۳۵ سال سن دارند.

وی با اشاره به موضوع رتبه بندی معلمان هم، گفت: دولت براساس قانون نظامی را طراحی و اجرا کرد، اتفاقاتی که درباره افزایش حقوق فرهنگیان افتاده بسیار خوب بوده و در مقایسه با ۱۰ سال پیش و حتی طی همین ۹ ماه گذشته افزایش حقوق برای فرهنگیان انجام شده است.

وزیر آموزش و پرورش ضمن انتقاد به برخی افرادی که می گویند آموزش و پرورش اولویت دولت نیست، اظهار کرد: بیشترین افزایش حقوق طی یکسال گذشته متوجه فرهنگیان بوده است و من هیچ وعده ای را نداده ام که به آن عمل نکرده باشم و درباره بحث معلمان اکنون سرافرازم.

حاجی میرزایی خطاب به نمایندگان مجلس تاکید کرد: بررسی کنید، هرکسی به شما مراجعه کرد فیش حقوقی مهر ۹۸ وی را با سال ۹۹ مقایسه کنید. حدود یک سال پیش در زمان گرفتن رأی اعتماد از مجلس اعلام کردند که سیاسی نیستم و ماموریت سیاسی ندارم و کوچکترین اقدامی به لحاظ سیاسی در آموزش و پرورش انجام نمی دهم.

وی افزود: همه همکاران خود را هم از این موضوع منع کرده و گفته ام اگر کسی بخواهد تخطی کند با وی برخورد می کنم زیرا آموزش و پرورش محل تعلیم و تربیت بوده و باید مورد حمایت قاطبه مردم باشد.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: هیچ عزل و نصبی در آموزش و پرورش طی دوره مسئولیت من با انگیزه سیاسی انجام نشده و نخواهد شد، با اطمینان می گویم هرمورد که شما نمایندگان در مورد آن فرمودید را توضیح می دهم.

بیان این سخنان وزیر آموزش و پرورش اعتراض تعدادی از نمایندگان را به دنبال داشت و آن ها با در دست داشتن کتاب آئین نامه به قسمت جلوی مجلس و جایگاه ناطقان آمدند. در این میان قاضی زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس که اداره ساعاتی از جلسه را برعهده داشت تلاش کرد تا با ارائه تذکرات مداوم نمایندگان را آرام کند اما آن ها همچنان به اعتراض خود ادامه دادند.

حاجی میرزایی در پایان سخنان خود درباره استخدام نیروهای حق التدریسی و معلمان، گفت: براساس اجازه ای که امسال به ما داده شده ۲۵ هزار نفر از اول مهرماه استخدام می شوند و بقیه هم براساس امتیازدهی از سال های بعد به میزان تعیین شده استخدام خواهند شد.

بعد از پایین آمدن حاجی میرزایی از جایگاه ناطقان و خروج از صحن علنی، نمایندگان معترض به دنبال وی تا مقابل درب صحن رفته و در اطراف وزیر آموزش و پرورش تجمع کردند که بعد از دقایقی با خروج وزیر، نمایندگان به صندلی های خود بازگشتند.