آسوشیتدپرس: آمریکا به پیمان آسمان باز با روسیه نمی پیوندد

معاهده آسمان‌های باز  توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان در خصوص اجازه پرواز هواگردهای شناسایی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این پیمان‌نامه است. این پیمان‌نامه که در سال ۱۹۹۲ امضا شد به کشورهای عضو اجازه می‌دهد با اطلاع قبلی، بر فراز خاک کشورهای دیگر پروازهای غیرمسلح شناسایی به منظور گردآوری اطلاعات درباره نیروها و فعالیت‌های نظامی انجام دهند.  به گزارش […]معاهده آسمان‌های باز  توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان در خصوص اجازه پرواز هواگردهای شناسایی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این پیمان‌نامه است. این پیمان‌نامه که در سال ۱۹۹۲ امضا شد به کشورهای عضو اجازه می‌دهد با اطلاع قبلی، بر فراز خاک کشورهای دیگر پروازهای غیرمسلح شناسایی به منظور گردآوری اطلاعات درباره نیروها و فعالیت‌های نظامی انجام دهند. 

به گزارش ایرنا، آسوشیتدپرس در گزارش پنجشنبه شب نوشت که وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به روسیه اطلاع داد که ایالات متحده قصد ندارد دوباره به توافق نامه ای که دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق از آن خارج کرده است، بازگردد. 

خبر آسوشیتدپرس در حالی منتشر می شود که سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه ماه گذشته گفت: امید و شانس زیادی برای حفظ پیمان آسمان های باز باقی نمانده است. دولت آمریکا و متحدان این کشور فرصت زیادی را در این مورد و حل و فصل مساله بدون سر و صدای بی مورد، هدر دادند.

وی ادامه داد: ایالات متحده آمریکا و متحدان این کشور هنوز فرصت برای تجدیدنظر در موضع خود در قبال پیمان آسمان های باز دارند اما بسیار بعید بنظر می رسد که واشنگتن از چنین فرصتی استفاده کند.

معاهده آسمان‌های باز  توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان در خصوص اجازه پرواز هواگردهای شناسایی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این پیمان‌نامه است. این پیمان‌نامه که در سال ۱۹۹۲ امضا شد به کشورهای عضو اجازه می‌دهد با اطلاع قبلی، بر فراز خاک کشورهای دیگر پروازهای غیرمسلح شناسایی به منظور گردآوری اطلاعات درباره نیروها و فعالیت‌های نظامی انجام دهند.

آمریکا که در خروج یکجانبه از توافقات سابقه تیره و تاریکی دارد در سال گذشته از معاهده آسمان های باز خارج شد. 

دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا در ماه مه (خرداد) ۲۰۲۰ اعلام کرد به دلیل آنچه او تخلف روسیه خواند، به صورت رسمی در اکتبر ۲۰۲۰ از معاهده آسمان‌های باز خارج می‌شود. در برابر آن، روسیه اعلام کرد که به این معاهده، پایبند خواهد بود. اعضای ناتو از این تصمیم روسیه استقبال کردند.

در نهایت در روز یکشنبه، ۲۲ نوامبر ۲۰۲۰، وزارت خارجه امریکا در بیانیه‌ای خروج رسمی امریکا را از پیمان آسمان‌های باز اعلام کرد.Source link