امام جمعه گناوه: کاندیداها اخلاق انتخاباتی را رعایت کنند

به  گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید عبدالهادی رکنی حسینی روز پنجشنبه در نشست مجازی “اخلاق انتخاباتی و انتخابات اخلاقی” افزود: در هر دوره ای از انتخابات ، افراد و گروه‌های مختلف با اهداف و افکار متفاوت می‌کوشند با ارائه شایستگی‌های خود در رقابتی طاقت فرسا آرای مردم را به خود جهت خدمت به مردم و نظام […]به  گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید عبدالهادی رکنی حسینی روز پنجشنبه در نشست مجازی “اخلاق انتخاباتی و انتخابات اخلاقی” افزود: در هر دوره ای از انتخابات ، افراد و گروه‌های مختلف با اهداف و افکار متفاوت می‌کوشند با ارائه شایستگی‌های خود در رقابتی طاقت فرسا آرای مردم را به خود جهت خدمت به مردم و نظام اسلامی و رضای خدا به دست آورند که انتظار داریم در این دوره  از آغاز تا پایان تبلیغات  در همه حال اخلاق و آداب اسلامی را رعایت کنند و از انصاف و عدالت خارج نشوند.

وی اظهارداشت: کاندیداها باید الگوی بارز اخلاق مداری و قانون مداری باشند و توجه و حرکت خود و اطرافیان آنها در مسیر قانون از ابتدا تا انتها و اجتناب از مواضعی که ایجاد تشنج و التهاب می‌کند،  بسیار لازم است.

وی بیان کرد: حرکت شفاف و روشن در همه مراحل انتخابات به ویژه در هزینه‌های تبلیغاتی انتخاباتی و پرهیز از اسراف و اشرافی گری و تبلیغات خارج از شئون یک مسئول ارشد نظام انقلابی از دیگر نکاتی است که باید مورد توجه کاندیداها باشد.

رکنی حسینی با بیان اینکه  رقابت‌های انتخاباتی باید میدان مسابقه برای خدمت باشند ادامه داد:  امنیت و وحدت ملی،  تقویت اعتماد عمومی، افزایش سرمایه اجتماعی و مشارکت حداکثری باید اولویت اصلی برای همگان در انتخابات باشد.

امام جمعه گناوه افزود: فضای اهانت و هتک حرمت در جامعه از موضوعاتی که اسلام مانع و مخالف آن است و نباید این اتفاق در جامعه رخ دهد ، زیرا که  ایجاد فضای هتک حرمت ، خلاف شرع، اخلاق و عقل سیاسی است.

وی اظهارداشت:  انتقاد، مخالفت و بیان عقاید اشکالی ندارد اما باید به دور از اهانت‌ و  هتک حرمت‌ها باشد و همه در  این زمینه مسئول هستند.

رکنی حسینی  افزود: انتخابات باید منجر به افزایش وحدت و امنیت ملی شود و اگر اتفاقی غیر از این رخ دهد  ملت و سیستم سیاسی روز بعد از انتخابات بازنده خواهند بود.

وی بیان کرد: مهم‌ترین خط قرمز برای نامزدهای انتخابات باید پرهیز از گفتار و اقداماتی باشد که خروجی آن منجر به تشتت و اختلاف در جامعه می‌شود و بر وحدت و امنیت ملی تأثیر منفی دارد.

امام جمعه گناوه با اشاره به اینکه  نامزدها ضمن التزام به اخلاق انتخاباتی و اجتناب از افشاگری بدون سند و مدرک را مدنظر قرار دهند، گفت:  اگر قرار بر برگزاری انتخابات در فضای منطقی و سالم باشد ،نامزدها و جریان‌های سیاسی باید از افشاگری بی ضابطه با همدیگر دوری کنند.

وی افزود: یکی از حربه‌های رقبای انتخاباتی در گذشته نه چندان دور برای پیروزی ، استفاده حداکثری از افشاگری بوده است که مشخص نیست تا چه اندازه بر پایه سند و مدرک دقیق و واقعیت بوده و این قبیل کارها علاوه بر آنکه رقابت‌ها را به سمت تنش سوق می‌دهد بر مردم و جامعه نیز تاثیرگذار خواهد بود.

یک پژوهشگر و جامعه شناس در این نشست با بیان اینکه  زمان انتخابات در همه کشورها فصل بروز سلایق و تفاوت آرا است، گفت:  در جامعه‌ای که مزین به آموزه‌های دینی، اسلامی و اخلاقی است ، در انتخابات نیز شاهد رعایت این اصول و ارکان مهم باید باشیم.

محمدرضا طالبی نژاد افزود: در ایام انتخابات می‌توان به گونه‌ای روابط، مناسبت‌ها و رفتارها را بین کاندیداها تنظیم کرد که در عین رقابت، رفاقت هم وجود داشته باشد.

  وی اظهارداشت: کاندیداها که برای قبول یک مسئولیت و انجام یک وظیفه پا به میدان گذاشته‌اند   باید به گونه‌ای رقابت را پیش ببرند که منجر به رفاقت و صمیمیت و همدلی شود.

وی افزود: در این عرصه مهم باید  چارچوب‌های قانونی و عرفی لازم را رعایت کرد تا بتوان خود را در ترازی که بتوان گفت اخلاق انتخاباتی رعایت شده و انتخابات اخلاقی برگزار شده است قرار داد.

این پژوهشگر و جامعه شناس با بیان اینکه قانون ابزارها و معانی و چارچوب‌ها و تعریف‌هایی را در زمان انتخابات در نظر گرفته است، گفت:  هم اینک که رقابت‌ها زودتر و قبل از زمان رسمی تبلیغات به خصوص در بستر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی آغاز می‌شود ، باید به این مسایل از چند منظر توجه کرد و حایز قابل اهمیت است.

وی بیان کرد: باتوجه به اینکه بخشی از فضای مجازی قابل مدیریت نیست  و قدرت انتشار اطلاعات وسیع و جدید در آن زیاد است که ممکن است استنادات قوی و محکم برای این داده‌ها نباشد، اگر به خوبی بر آن فضا برنامه ریزی نشود و تعهد اخلاقی در آن وجود نداشته باشد می‌تواند به معدن بداخلاقی انتخاباتی تبدیل شود.

وی ادامه داد: بخش دیگر تاثیرگذار بر اخلاق انتخاباتی علاوه بر قانون ،  روشن گری و مطالبه گری رسانه‌ها و دیده بانی و نظارت افکار عمومی است و  هر چه صاحبان افکار، نخبگان، تریبون دارها، صاحبان قلم و رسانه‌ها و گروه‌های مرجع جامعه فعالانه در فضای مجازی حضور داشته باشند و مسئولانه رصد کنند ، ضریب بداخلاقی انتخاباتی پایین‌تر می‌آید.

وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه در ایام انتخابات به خصوص در فضای شکل گیری و انتشار شایعه، دروغ، تهمت، تخریب، افترا و متوسل شدن به حربه‌های ضد اخلاقی برای از بین بردن آبروی فرد است ،باید  نوع نظارت و رصد مردمی بامحوریت  فضای اخلاق مدارانه باشد که بسیار کمک کننده است.

 طالبی نژاد  با بیان اینکه دلیل برخی بداخلاقی‌های انتخاباتی شاید به دلیل نقصی که در قوانین ما وجود دارد باشد، گفت: باتوجه به اینکه  ۲۰ روز برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری یا ۷ روز برای شوراها در نظر می‌گیرند ، در این مدت زمان کوتاه ، تبلیغات گسترده و فشرده می‌شود  و این وضعیت باعث می‌شود تا افراد از هر روشی استفاده کنند تا از دیگران عقب نمانند که در نتیجه بداخلاقی رخ می‌دهد.

وی افزود:  البته روش‌های دیگر در ایام تبلیغات نیز وجود دارد که باید به صورت صحیح و درست استفاده کرد و در کنار تکنولوژی ، بحث‌های فرهنگی را موردتوجه قرار داد.

طالبی نژاد  ادامه داد: در تبلیغات انتخاباتی یک پیوست فرهنگی اجتماعی ازجمله در بحث بصری و تلویزیونی و رسانه‌ای و مکتوب و حتی برخوردهای چهره به چهره به خصوص در انتخابات شوراها که حساسیت‌های محله‌ای دارد ، موردنیاز و بسیار حائز اهمیت است.

وی گفت: اگر در انتخابات در شهرها و روستاها که تعصبات محله‌ای و قومی و همبستگی خونی و نسبی وجود دارد ،بر مبنای بردن آبروی جمعی به بهانه تبلیغات انتخاباتی باشد،  این انتخابات ارزشی ندارد.

رئیس دانشگاه پیام نور گناوه گفت: باتوجه به اینکه  تا برگزاری دو رخداد مهم در عرصه سرنوشت کشور ، انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا سه هفته ای باقی مانده است، هر دو از جایگاه ویژه ای در آینده کشور برخوردار هستند.

مجید قربانی افزود: یکی از مسائل مهمی که باید در مدت باقی مانده تا برگزاری انتخابات مورد توجه کاندیداها و حامیان آنها قرار گیرد ، موضوع اخلاق مداری در انتخابات است.

وی گفت: بیان شفاف برنامه‌های یک کاندید برای زمانی که به عنوان رئیس جمهور یا عضو شورای اسلامی شهر و روستا انتخاب شود و  پرهیز از تخریب و توهین به عنوان دو محور مهم اخلاق گرایی در زمان باقی مانده تا انتخابات مهم است و باید موردتوجه قرار گیرد.

نشست مجازی ” اخلاق انتخاباتی و انتخابات اخلاقی” به همت دانشگاه پیام نور گناوه برگزار شد.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۸ خرداد برگزار می شود.Source link