امیدواری روسیه برای احیای برجام در پنجمین دور مذاکرات وین

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان پس از دیدار با سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیات ایرانی که برای شرکت در مذاکرات برجام به وین سفر کرده در توئیتی نوشت: نشست رسمی کمیسیون مشترک برجام مصادف با آغاز دور پنجم مذاکرات وین […]به گزارش روز سه شنبه ایرنا، میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان پس از دیدار با سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیات ایرانی که برای شرکت در مذاکرات برجام به وین سفر کرده در توئیتی نوشت: نشست رسمی کمیسیون مشترک برجام مصادف با آغاز دور پنجم مذاکرات وین تا چند ساعت دیگر آغاز می شود.

وی در پاسخ به توئیتی مبنی بر اینکه آیا دور پنجم می‌تواند آخرین دور مذاکرات برجامی باشد گفت: به نظر من می‌تواند دور نهایی بود. اما برای اینکه جانب احتیاط را رعایت کنم ترجیح می‌دهیم بگویم بگذارید ببینیم چه پیش می‌آید.

امیدواری‌ها نسبت به احیای توافق‌ هسته ای ایران در روزهای اخیر افزایش یافته است. برداشت قریب به اتفاق قدرت‌های جهانی از ماحصل مذاکرات وین حاکیست که پیشرفت قابل توجهی به دست آمده و دورنمای فعال شدن برجام و رفع تحریم‌های آمریکا نمایان شده است.

نمایندگان کشورهای عضو برجام طی یک ماه گذشته در وین گردهم آمدند تا در خصوص احیای این توافق و لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران رایزنی کنند. آن‌ها تاکنون چندین نشست در قالب کمیسیون مشترک برجام در وین تشکیل داده و در زمینه احیای توافق هسته‌ای پیشرفت‌هایی را به دست آورده‌اند.

هیات ها در جلسه هفته گذشته با اشاره به متن های تهیه شده که در نتیجه نشست های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده اند،  از وضعیت کلی مذاکرات و مسیر طی شده اظهار رضایت کردند و بر ضرورت حفظ آهنگ کنونی در ادامه گفتگوها تاکید کردند.

عراقچی امروز در گفت‌وگویی بیان داشت: در ادوار گذشته (چهار دوره گذشته) پیشرفت‌های نسبتا خوبی داشتیم و مسیر مشخصی را طی کردیم و می‌دانیم مسیر روشنی را باید طی کنیم.

وی با بیان اینکه مسائل جدی و مهمی کماکان باقیمانده که باید حل و فصل شود افزو.د: امروز دوباره مذاکرات را شروع می‌کنیم و امیدوار هستیم در طول مذاکرات چند روزه ان‌شاءالله بتوانیم به راه‌حل‌های نهایی دست یابیم.

«انریکه مورا» معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا هم که ریاست نشست کمیسیون مشترک برجام را برعهده دارد معتقد است که مشارکت کنندگان برجام به درک مشترکی درباره ضروریات بازگشت آمریکا به این توافق، رفع تحریم‌ها و از سرگیری تعهدات هسته‌ای از سوی ایران رسیده‌اند. او به خبرنگاران گفته است:‌ معتقدم در مسیر درستی حرکت می‌کنیم و زمان زیادی تا رسیدن به توافق نهایی (برای احیای برجام) باقی نمانده است.Source link