انگلیس خواستار تشدید تحریم‌ها علیه بلاروس شد

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، دومینیک راب در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد، تصریح کرد که رئیس جمهوری بلاروس باید بابت آنچه او اقدامات «دور از انتظار» خواند پاسخ دهد. وی با بیان اینکه انگلیس خواستار آزادی فوری پروتاسویچ و سایر زندانیان سیاسی در بلاروس است […]به گزارش روز دوشنبه ایرنا، دومینیک راب در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد، تصریح کرد که رئیس جمهوری بلاروس باید بابت آنچه او اقدامات «دور از انتظار» خواند پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه انگلیس خواستار آزادی فوری پروتاسویچ و سایر زندانیان سیاسی در بلاروس است افزود: لندن در حال رایزنی با متحدانش برای ارائه پاسخی هماهنگ از جمله اعمال تحریم‌های بیشتر علیه دولت مینسک است.

دیروز دوم خرداد (۲۳ مه) به دستور آلکسی لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس یک جنگنده نیروی هوایی بلاروس، هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت رایان ایر را وادار به فرود کرد.  این هواپیما با ۱۲۳ مسافر از آتن راهی ویلنیوس، پایتخت لیتوانی بود.

بر اساس گزارش رسانه‌های بلاروس، لوکاشنکو دستور رهگیری و فرود اجباری هواپیمای مسافربری را بر پایه خبری مبنی بر حمل بمب توسط هواپیمای مسافربری صادر کرده است. ماموران امنیتی در هواپیما بمبی نیافتند اما توانستند پروتاسویچ را دستگیر کنند.

این وبلاگ‌نویس یکی از سرسخت‌ترین مخالفان لوکاشنکو به‌شمار می‌رود و در لیتوانی زندگی می کند. نهادهای امنیتی بلاروس او را در فهرست تروریست‌های خطرناک قرار داده‌اند. هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ رایان ایر عصر دیروز پس از چند ساعت توقف مینسک را به مقصد لیتوانی ترک کرد.

بر همین اساس وزیر امور خارجه انگلیس خواستار تشکیل جلسه اضراری شورای سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی به منظور نقض قوانین بین المللی توسط رژیم بلاروس شد.

دیروز رهبران اتحادیه اروپا و آمریکا با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای رفتار دولت بلاروس را محکوم کردند. «اورسولا فون» رئیس کمیسیون اروپا قول داد که این حادثه را بدون عواقب ترک نکند. «هرگونه نقض قوانین حمل و نقل هوایی بین المللی عواقبی را به دنبال دارد. غیرقابل قبول است که هواپیمای رایان ایر  که از آتن به ویلنیوس در حال پرواز است، مجبور به فرود در مینسک شود.»
 دبیرکل ناتو هم این حادثه را خطرناک خواند و گفت نیاز به تحقیقات بین المللی دارد. وزارت امور خارجه اتریش نیز بر لزوم تحقیقات در این باره صحبت کرد.Source link