بررسی تصمیم اخیر ایران در حوزه همکاری با آژانس

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، طی روزهای گذشته اخباری در حوزه متوقف‌سازی اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران مطرح شد که ابهاماتی را در مورد ماهیت این تصمیمات به همراه داشت و ارائه توضیحاتی در این زمینه ضرورت دارد. بیانیه روز گذشته دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به فضاسازی‌ها و ابهامات ایجاد شده […]به گزارش روز سه شنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، طی روزهای گذشته اخباری در حوزه متوقف‌سازی اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران مطرح شد که ابهاماتی را در مورد ماهیت این تصمیمات به همراه داشت و ارائه توضیحاتی در این زمینه ضرورت دارد.

بیانیه روز گذشته دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به فضاسازی‌ها و ابهامات ایجاد شده در هفته گذشته پایان داد و ضمن تبیین ماهیت تصمیم ایران، فهم دقیق تری از رویکرد کشورمان در این زمینه ارائه کرد. 

در شرایطی که توافق بیانیه مشترک ایران و آژانس مجرا بود و چه از این پس که آن توافق منقضی شده است، مصوبه مجلس شورای اسلامی و از جمله، موضوع” توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی”، بدون هیچ تنازلی تداوم داشته و خواهد داشت و هرگونه دسترسی به سایت ها و فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی، متوقف شده است. 

تصمیم جدید جمهوری اسلامی ایران به معنای تمدید توافق سه ماه پیش که منقضی شده، نمی باشد، بلکه تصمیمی یکجانبه  است که کشور، آن را با هدف دادن فرصت لازم برای پیشرفت و به نتیجه رسیدن مذاکرات دو جانبه با آژانس اتخاذ کرده است. 

در هر توافق احتمالی در موضوع احیاء برجام، رویه های نادرستی که با فشار طرف های غربی در تعامل آژانس و جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته نیز، مشابه تحریم های غیر قانونی اعمال شده از سوی آنها، باید بر طرف شود. چنانچه در فاصله یک ماهه در خصوص اصلاح رویه‌های نادرست مذکور توافق حاصل شود و مذاکرات مربوط به موضوعات برجامی و تحریم، پیشرفت و تداوم داشته باشد، توافق قبلی با مدیر کل آژانس می تواند احیا شود.Source link