برگزاری جشن ۵۰ سالگی سد ارس همزمان با آب‌گیری ۲ سد جدید

به‌گزارش روزیکشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران فردا (دوشنبه) همزمان با نهمین هفته پویش #هرهفته الف_ب_ایران به آذربایجان‌شرقی سفر می‌کندتا ضمن آبگیری سدهای قیزقلعه‌سی و گردیان در جشن پنجاهمین سال بهره‌برداری مشترک از سد ارس به همراه وزیر انرژی جمهوری آذربایجان شرکت کند. “رضا اردکانیان” در این سفر، دستور آبگیری دو […]به‌گزارش روزیکشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران فردا (دوشنبه) همزمان با نهمین هفته پویش #هرهفته الف_ب_ایران به آذربایجان‌شرقی سفر می‌کندتا ضمن آبگیری سدهای قیزقلعه‌سی و گردیان در جشن پنجاهمین سال بهره‌برداری مشترک از سد ارس به همراه وزیر انرژی جمهوری آذربایجان شرکت کند.

“رضا اردکانیان” در این سفر، دستور آبگیری دو سد قیزقلعه سی و گردیان و بهره‌برداری از ۳ هزار و ۳۶۰ هکتار از اراضی شبکه پایاب یکانات، به ارزش ۹۴۰ میلیارد تومان را به صورت همزمان صادر خواهد کرد.
 سد تنظیمی انحرافی قیزقلعه‌سی زیرمجموعه طرح بزرگ ملی خداآفرین به عنوان بزرگترین طرح آبی شمال غرب کشور با مخزنی به حجم ۶۲ میلیون متر مکعب روی رودخانه مرزی ارس احداث شده است. این سد از نوع خاکی با هسته «ناتراوای رسی» به منظور انحراف آب به کانال پایاب خداآفرین احداث شده و سالانه دو میلیارد مترمکعب آب را تنظیم می‌کند.  
همچنین، دو نیروگاه ۲۰ مگاواتی به منظور تولید انرژی برای دو کشور روی این سد احداث شده و بهره‌برداری از شبکه پایاب سد قیزقلعه‌سی، موجب آبیاری ۷۴ هزار هکتار در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۸۵ هزار نفر در منطقه و شکوفایی اقتصادی در این دو استان می‌شود.
 آبگیری سد گردیان دومین پروژه است که با مخزنی به حجم ۱۰ میلیون متر مکعب، برای آبیاری ۲هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی دیمی در شهرستان جلفا احداث شده است.
آخرین پروژه آماده افتتاح در آذربایجان‌شرقی، شبکه پایاب یکانات به مساحت ۳ هزار و ۳۶۰ هکتار است که توسط ایستگاه‌های پمپاژ از طریق رودخانه ارس، در شهرستان مرند سیراب خواهد شد.

برگزاری جشن پنجاهمین سال بهره‌برداری مشترک از سد ارس
 فردا با حضور وزرای نیرو و انرژی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، پنجاهمین سال بهره‌برداری مشترک از سد ارس جشن گرفته شود.
 در این آئین، “رضا اردکانیان” وزیر نیروی ایران، “پرویز شهبازاف” وزیر انرژی جمهوری آذربایجان، “قاسم تقی‌زاده خامسی، معاون امور آب و آبفا وزارت نیرو ایران و “زاعور میکائیلوف” رییس شرکت سهامی عام و بهبود مدیریت منابع آب آذربایجان (OJSC) و سایر مسئولان منطقه‌ای حضور خواهند داشت.

رودخانه ارس شاخه اصلی رود کورا و از مهم‌ترین رودخانه‌های منطقه شمال‌غرب به شمار می‌رود. طول رودخانه ارس بالغ بر یک هزار و ۷۲ کیلومتر است که ۴۱۰ کیلومتر آن مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران با همسایگان شمالی (ارمنستان و جمهوری آذربایجان) را تشکیل می‌دهد.

به گزارش ایرنا، سومین مرحله پویش هر هفته #الف ب-ایران که از نیمه دوم سال ۹۸ مرحله نخست آن آغاز شده بود امسال و در آخرین سال کاری دولت تدبیر و امید پیگیری شد.

این مرحله از ابتدای امسال تاکنون هر هفته شاهد افتتاح طرح‌های متعدد در صنعت آب و برق بوده و این هفته و فردا وارد هفتمین هفته خود می‌شود.

در نیمه دوم سال ۹۸، تعداد ۲۲۷ پروژه با سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومانی به ثمر رسید که آخرین پروژه‌ها در ۲۰ اسفند همان سال افتتاح شد.

سال ۹۹ نیز این پویش با ابعاد بزرگتری شروع و در ابتدای سال اعلام شد ۲۵۰ طرح با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان افتتاح می‌شود، اما با استقبالی که به وجود آمد و ظرفیتی که تا پایان سال وجود داشت، تعداد ۳۰۷ طرح با سرمایه‌گذاری ۸۱ هزار میلیارد تومان به ثمر رسید.

از جمله این طرح‌ها ۱۴ سد بزرگ مخزنی، ۱۴ نیروگاه، ۳۰ نیروگاه مقیاس‌کوچک، ۲۵ نیروگاه تجدیدپذیر، ۹ تصفیه‌خانه آب، ۱۳ تصفیه‌خانه فاضلاب و آب‌رسانی پایدار به یک‌هزار و ۶۵۰ روستای کشور قابل اشاره است.Source link