بشار الجعفری: اولویت دردولت سوریه رفع تحریم هاست

بشار الجعفری در گفت وگو با شبکه خبری المیادین افزود: رفع تحریم ها و بازگرداندن منابع، یکی از راه های کاهش مشکلات اقتصادی سوریه است. وی همچنین به جایگاه کشورش در منطقه اشاره کرد و گفت: دمشق بازگشته است تا نقش خود را در عرصه منطقه ای به عنوان کشوری که نمی توان آن را […]بشار الجعفری در گفت وگو با شبکه خبری المیادین افزود: رفع تحریم ها و بازگرداندن منابع، یکی از راه های کاهش مشکلات اقتصادی سوریه است.

وی همچنین به جایگاه کشورش در منطقه اشاره کرد و گفت: دمشق بازگشته است تا نقش خود را در عرصه منطقه ای به عنوان کشوری که نمی توان آن را نادیده گرفت، ایفا کند.

وزیر خارجه سوریه نقش رژیم صهیونیستی را در معادلات منطقه ای مخرب دانست و افزود: علت اصلی درگیری با منافع غربی، پروژه اسرائیلی در منطقه است.

وی با یادآوری انتخابات اخیر ریاست جمهوری سوریه که به پیروزی بشار اسد انجامید، گفت: بر همگان ثابت شد که این انتخابات معیار پیروزی و شکست نزد برخی است.

معاون وزیر خارجه سوریه خاطرنشان کرد که عزیمت بشار اسد به شهر دوما برای رای دادن در انتخابات، اوج اعلام پیروزی است.

وی تاکید کرد که پیروزی سوریه، پیروزی بر طرح تروریستی است که میلیاردها دلار هزینه در برداشت.

الجعفری گفت: دمشق بازگشته است تا نقشی را در عرصه منطقه ای ایفا و خود را به عنوان کشوری تحمیل کند که نمی توان از آن عبور کرد.

وی تاکید کرد که پس از ۱۰ سال، علت تصویب ۱۱ قطعنامه شورای امنیت برای مقابله با تروریسم جنگ علیه سوریه بوده است.

معاون وزیر خارجه سوریه گفت: ما از همان روز نخست در شورای امنیت، حالت تهاجمی داشتیم زیرا حق با ما بود.

الجعفری  همچنین خاطرنشان کرد که دمشق بازگشته است تا بار دیگر کانون دیپلماسی عربی باشد.

وی خاطرنشان کرد که سوریه بنا به اعتراف دشمنانش آن گونه که در اظهارات مسئولان آمریکایی نیز دیده می شود، اینکه به اوج پیروزی رسیده است و  بازگشایی سفارتخانه ها در دمشق نشان می دهد که سوریه دیگر آن کشور۱۰ سال پیش نیست.

معاون وزیر خارجه سوریه گفت: دمشق بخشی از کمیته قانون اساسی است و ما آن را دنبال می کنیم زیرا این بخش از اراده سیاسی ما است.

وی تاکید کرد که آنچه اتفاق افتاد رای دادن به گزینه های راهبردی بزرگ برای سوریه از جمله ائتلاف با دوستان بود  و مردم به ائتلاف های ما و حمایت از محور مقاومت ائتلاف ما با حزب الله رای دادند.

 الجعفری با بیان اینکه علت اصلی درگیری با منافع غربی، پروژه اسرائیلی در منطقه است خاطرنشان کرد که ملت های عربی از دولت های خود در حمایت از حقوق فلسطینی ها پیشی گرفته اند.

وی خاطرنشان کرد که واژگان قبیله ای و فرقه گرایی دیگر روی مردم سوریه تاثیری ندارد و آگاهی سوری ها یکی از علل پیروزی های ما به شمار می رود.

معاون وزیر خارجه سوریه در باره نقش شورای امنیت در قبال کشورش نیز گفت: اگر حضور روسیه و چین در شورای امنیت نبود، اوضاع نسبت به امروز بسیار بدتر بود.

وی با انتقاد از دخالت های غرب در  سوریه افزود: غربی ها در طول ۹ سال گذشته ۸ کمیته برای دخالت در امور سوریه تشکیل دادند.

الجعفری در باره دخالت ترکیه در کشورش نیز گفت: ترکیه معادل چهار برابر مساحت جولان، خاک سوریه را اشغال کرده است.

وی فاش کرد که یکسری دیدارهای امنیتی بین سوریه و ترکیه انجام شده، اما نتیجه ای در پی نداشته است.

مقام سوری تاکید کرد که اقدام ترکیه در بستن آب به روی سوری ها در شمال سوریه، بیانگیر حسن همجواری نیست.Source link