بلینکن: در پی تقویت و طولانی کردن توافق هسته‌ای هستیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده بامداد پنجشنبه بار دیگر ادعای تمایل «جو بایدن» رئیس‌جمهور این کشور برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران در صورت متعهد شدن تهران به الزامات برجامی را تکرار کرد. بلینکن در مصاحبه با شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی با اشاره به مذاکرات احیای برجام […]


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده بامداد پنجشنبه بار دیگر ادعای تمایل «جو بایدن» رئیس‌جمهور این کشور برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران در صورت متعهد شدن تهران به الزامات برجامی را تکرار کرد.

بلینکن در مصاحبه با شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی با اشاره به مذاکرات احیای برجام در وین، گفت: «بنظرم ما واضح گفته‌ایم که هر طرف برای بازگشت به تعهدات برجامی چه کارهایی باید انجام دهد، اما اینکه ایران واقعا آماده انجام دادن کارهایی است که برای بازگشت به پایبندی لازم است، هنوز یک سوال بی‌پاسخ باقی مانده است».

وی با پذیرش اختلاف نظر واشنگتن با تل‌آویو درخصوص نحوه جلوگیری از دستیابی ایران به توانمندی‌های هسته‌ای، اما اظهار داشت: «ما در این هدف و تعهد خود بر آن، اشتراک داریم. البته بر کسی مخفی نیست که طی مدت گذشته ما اختلاف نظرهایی درباره بهترین راه برای رسیدن به آن مقصود داشتیم تا مطمئن شویم ایران به سلاح [اتمی] دست پیدا نمی‌کند».

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» به نقل از این مصاحبه تلویزیونی، وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای ایران دقیقا آن چیزی را که باید انجام می‌داد محقق کرده بود، مدعی شد: «پیش از خروج [دونالد] ترامپ از توفق هسته‌ای، ایران برای تولید مواد کافی جهت ساخت سلاح اتمی به حداقل یک سال زمان نیاز داشت. اما اکنون ایران می‌تواند در زمان بسیار کوتاه‌تری به آن مواد برسد».

بلینکن با بیان اینکه در صورت احیای برجام، دولت بایدن به‌دنبال تقویت و طولانی‌تر کردن آن است، افزود: «تا فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه، اشاعه تسلیحات، حمایت از گروه‌های تروریستی و غیره را شامل شود. این می‌تواند شامل تمدید بندهای غروب نیز باشد».

در حال تکمیل…
Source link