جامعه اقتصادی غرب آفریقا، عضویت کشور مالی را تعلیق کرد

به گزارش ایرنا، رویترز به نقل از آکوواس گزارش داد: شورای نظامی مالی باید به مدت زمان انتقال قدرت که ۱۸ ماه هست و برگزاری انتخابات در فوریه ۲۰۲۲ (دی/بهمن ۱۴۰۰) متعهد باشد. جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا در بیانیه پایانی خود خواستار انتخاب فوری یک نخست وزیر غیر نظامی جدید در مالی شد. هفته […]به گزارش ایرنا، رویترز به نقل از آکوواس گزارش داد: شورای نظامی مالی باید به مدت زمان انتقال قدرت که ۱۸ ماه هست و برگزاری انتخابات در فوریه ۲۰۲۲ (دی/بهمن ۱۴۰۰) متعهد باشد.

جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا در بیانیه پایانی خود خواستار انتخاب فوری یک نخست وزیر غیر نظامی جدید در مالی شد.

هفته گذشته بود که افسران ارتش مالی رییس جمهوری، نخست وزیر و وزیر دفاع دولت موقت این کشور را دستگیر کرده و به ناآرامی سیاسی در این کشور آفریقایی دامن زده‌اند.

“باه انداو”، مختار ووآنه” و “سلیمان دوکور”، رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزیر دفاع دولت موقت مالی به یک پایگاه نظامی در حومه کاتی، مرکز استان باماکو در این کشور منتقل شده‌اند. انتقال این افراد چند ساعت پس از آن صورت گرفت که دو تن از اعضای ارتش در تغییر کابینه دولت پست‌هایشان را از دست دادند.

بازداشت این سه تن در پی سرنگونی دولت “ابراهیم بوباکار کیتا”، رییس جمهوری مالی در اوت سال گذشته میلادی صورت گرفت.

پس از کودتای ۱۸ اوت ۲۰۲۰ ( ۲۸مرداد ۱۳۹۹) در مالی، «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا» تحریم‌هایی علیه این کشور وضع کرد. این بلوک اقتصادی برای تحت فشار قرار دادن نظامیان کودتاچی مرزهای خود را به روی مالی بسته بود.Source link