دریادار سیاری: مقاومت ۳۴ روزه خرمشهر راهبرد دشمن ناکام گذاشت

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش، دریادار حبیب‌الله سیاری روز شنبه در آیین تجلیل از خانواده هزار و ۷۶۸ شهید ارتش که در عملیات بیت‌المقدس به فیض شهادت نائل آمدند، تقارن پیروزی جبهه مقاومت اسلامی را با سالروز آزادسازی خرمشهر تبریک گفت و عنوان کرد: اناالله روز به روز شاهد افول این رژیم کودک‌کُش باشیم. معاون هماهنگ‌کننده ارتش […]به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش، دریادار حبیب‌الله سیاری روز شنبه در آیین تجلیل از خانواده هزار و ۷۶۸ شهید ارتش که در عملیات بیت‌المقدس به فیض شهادت نائل آمدند، تقارن پیروزی جبهه مقاومت اسلامی را با سالروز آزادسازی خرمشهر تبریک گفت و عنوان کرد: اناالله روز به روز شاهد افول این رژیم کودک‌کُش باشیم.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش در ادامه افزود: عملیات بیت‌المقدس نقطه عطف دفاع مقدس است و جایگاه بالایی در دوران هشت ساله دفاع مقدس دارد.

سیاری درخصوص ویژگی‌ها و نتایج عملیات بیت‌المقدس اظهار کرد: این عملیات در عین ناباوری در کمتر از یک ماه بعد از عملیات فتح‌المبین انجام شد و دشمن اصلاً باور نداشت که رزمندگان ما بتوانند در این مدت کوتاه، انسجام و هماهنگی دوباره‌ای بیابند و بتوانند عملیات دیگری را با آن وسعت اجرا کنند.

وی با بیان اینکه وسعت منطقه عملیات بیت‌المقدس ۲ برابر وسعت منطقه عملیات فتح‌المبین بود، افزود: مرحله نخست این عملیات عبور از رودخانه کارون بود که کاری بسیار دشوار در عرصه عملیات است؛ از دیگر ویژگی‌های مهم این عملیات مداومت عملیاتی ۲۶ روزه است؛  ۲۶ روز حمله مداوم یعنی ۲۶ روز مهمات رساندن، تغذیه رساندن، نیروی انسانی رساندن، طرح‌ریزی عملیاتی کردن، تخلیه مجروح کردن و… که کار بسیار بزرگ و با اهمیتی است و اقتدار ایران اسلامی را به جهانیان نشان داد.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش ادامه داد: نخستین نتیجه عملیات بیت‌المقدس آزادسازی پنج هزار و ۶۰۰ کیلومتر از مناطق به اشغال درآمده بود و خرمشهر به‌عنوان نگین مناطق آزاد شده محسوب می‌شد.

سیاری اضافه کرد: ملت ایران در عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس نزدیک به ۱۹ هزار اسیر از دشمن بعثی گرفته و حدود ۲۰ هزار کشته بر دست ارتش بعث گذاشتند و تعداد زیادی ادوات جنگی را به غنیمت گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: این عملیات در واقع توانمندی نظام مقدس جمهوری اسلامی در راستای دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی را به دنیا نشان داد؛ رسانه‌های دنیا تا ۲ الی سه روز خبر این پیروزی را منتشر نمی‌کردند؛ چراکه باور نداشتند که با چنین سرعتی ایران اسلامی بتواند دشمن مورد حمایت بلوک شرق و غرب را از اراضی اشغالی بیرون کند.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش با اشاره به مقاومت ۳۴ روزه رزمندگان اسلام در خرمشهر در ابتدای جنگ تحمیلی بیان کرد: اینکه بگوییم خرمشهر در آغاز جنگ سقوط کرد، اشتباه است؛ خرمشهر سقوط نکرد، بلکه خرمشهری که دشمن قصد داشت آن را یک‌روزه به تصرف خود دربیاورد، ۳۴ روز مقاومت کرد و موجب شکست راهبرد دشمن شد که ما باید از این دفاع جانانه با عنوان «حماسه خرمشهر و مقاومت خرمشهر» یاد کنیم.

سیاری خاطرنشان کرد: صدام می‌خواست یک‌روزه خرمشهر و سه روزه خوزستان را متصرف شود و در روز هفتم در میدان آزادی با رسانه‌های بین‌المللی مصاحبه کند؛ اما همان‌طور که دنیا مشاهده کرد، با مقاومت ۳۴ روزه مواجه شد و در واقع راهبرد دشمن در همان مقاومت ۳۴ روزه خرمشهر شکست خورد. دشمن مجبور شد که راهبردش را تغییر دهد و بر روی بهمنشیر پل بزند و وارد کوی ذوالفقاریه آبادان شود؛ اما نیروی هوایی ایران این پل را منهدم کرد و دومین شکستی که دشمن خورد در حماسه کوی ذوالفقاریه بود.

وی ادامه داد: دشمن سومین شکست را در پنجم مهر ۱۳۶۰ خورد؛ آن روزی که امام خمینی (ره) فرمان شکست حصر آبادان را داد و فرمان امام (ره) به خوبی اجرا شد و آخرین شکست دشمن در آن مقطع که کمر دشمن در آن شکسته شد، عملیات بیت‌المقدس بود که دشمن شکست مفتضحانه‌ای در آن خورد.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش بیان کرد: صدام گفته بود که «اگر ایرانی‌ها خرمشهر را تصرف کنند، من کلید طلایی بصره را به آنها می‌دهم» و در واقع بعد از عملیات بیت‌المقدس، دشمن دیگر در لاک دفاعی فرو رفت.

سیاری گفت: از جمله عوامل مؤثر در این شکست، نخست کمک خداوند بود؛ یعنی این اراده الهی بود که ما را به پیروزی رساند و دومین عامل، قداست فرماندهی حضرت امام (ره) و نقش معنوی فرماندهی ایشان بود که ما را در این عملیات بزرگ به پیروزی رساند.

وی یادآور شد: سومین عامل انسجام، وحدت و همدلی همه مردم با نیروهای مسلح بود و عامل چهارم، قدرت ایمان بود که ما را در برابر آن همه تجهیزات و استحکامات به پیروزی رساند. پنجمین عامل نیز برکت خون شهدا بود که بستر آزادسازی خرمشهر را فراهم کرد.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش همچنین ایثارگری رزمندگان را از دیگر عوامل پیروزی در عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس عنوان کرد و گفت: نیروهای ارتش، سپاه، بسیج قهرمان، ژاندارمری و… با جانفشانی و همدلی در این عملیات بزرگ حضور یافتند و با اقتدار، دشمن را از خاک کشور بیرون راندند.

سیاری اظهار کرد: امروز توان بازدارندگی ایران اسلامی به برکت خون شهدا در بالاترین جایگاه است و ایران اسلامی در نظام بین‌الملل و جهان به‌عنوان یک قدرت اثرگذار مطرح است که این بالندگی و عزتمندی به واسطه خون شهدا محقق شده است.

وی تأکید کرد: ما امروز با الگو گرفتن از عملیات بیت‌المقدس، راه سرخ شهدا را ادامه می‌دهیم و پوزه هر دشمنی را که بخواهد نگاه خصمانه به کشور ما بیندازد به خاک ذلت می‌مالیم.Source link