رضایی: اهانت به اقوام ایرانی جرم است

به گزارش ایرنا از سایت محسن رضایی، عصر روز جمعه هفتم خردادماه ۱۴۰۰ در ویژه برنامه «انتخاب و فرهنگ» در رادیو فرهنگ گفت: من محسن رضایی میرقائد هستم، فعلا دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هستم. در بیست سال گذشته عمده سیاست های کلی اقتصاد ملی را به رهبر معظم انقلاب پیشنهاد دادم و متاسفانه این سیاست […]به گزارش ایرنا از سایت محسن رضایی، عصر روز جمعه هفتم خردادماه ۱۴۰۰ در ویژه برنامه «انتخاب و فرهنگ» در رادیو فرهنگ گفت: من محسن رضایی میرقائد هستم، فعلا دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هستم. در بیست سال گذشته عمده سیاست های کلی اقتصاد ملی را به رهبر معظم انقلاب پیشنهاد دادم و متاسفانه این سیاست ها در دولت های گوناگون دنبال نشد و امروز می خواهم در خصوص دیدگاه های خودم در حوزه فرهنگی با مردم صحبت کنم.

وی با تاکید بر ضرورت تحول فرهنگی گفت: شرایط امروز کشور ما نیازمند تحول و جهش است. در امر اقتصاد و فرهنگ یا متوقف شده ایم یا به سوی عقب در حرکتیم. این وضعیت نامطلوب است و من و بسیاری از مردم از این وضع حال خوشی ندارند. ورود نااهلان و ناکارآمدان این وضعیت را ساخته و با این اوضاع نباید از مردم انتظار داشته باشیم که علی وار و فاطمی زندگی کنند. ما نیاز به تحولی داریم که از مسئولین شروع شود. تحول فرهنگی و ارزشی هم باید از دولت شروع شود. ما نیاز به یک قیام فرهنگی و اقتصادی داریم. بدون یک قیام فرهنگی و اقتصادی قادر به سامان دادن پیشرفت در کشور نخواهیم بود. دولت من به فرهنگ توجه جدی می کند نه به عنوان کالای لوکسی که در اختیار همه مردم نباشد.

رضایی  در خصوص موضوع «جمعیت و ازدواج جوانان» گفت: ده سال است که با این پدیده آشنا هستم و از پنج شش سال پیش سیاست های کلی جمعیت را تقدیم رهبر انقلاب کرده ایم ولی دولت ها و مجالس توجهی به این نداشته اند. ما به سرعت قانون این سیاست ها را تنظیم می کنیم. از تصمیم گیری های اشتباه در وزارتخانه های بهداشت و … جلوگیری می کنیم و مقررات جدیدی را برای ساماندهی سالخوردگان تنظیم می کنیم. استفاده از پنجره جمعیتی را بیشتر خواهیم کرد و سن بازنشستگی را از ۵۰ تا ۷۰ سال خواهیم داشت. برنامه های ترویجی و تشویقی برای ازدواج جوانان را دنبال خواهیم کرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از کارهایی که دنبال خواهم کرد نظام آموزشی کشور را به یک سبد ذهنی حرفه ای تبدیل خواهم کرد. درصد آموزش های حرفه ای را افزایش خواهیم داد و از مهدکودک روحیه کار و خلاقیت را با زندگی دانش آموزان آشتی خواهیم داد و حرفه ای گری و تخصص گرایی را ترویج خواهیم کرد.

رضایی در خصوص موضوع «آموزش و پژوهش» گفت: مساله اساسی این است که از هدفی که شورای عالی انقلاب فرهنگی بر آن اساس تشکیل شده دور شده ایم. مدارس، دانشگاه ها، وزارت ارشاد و هنرمندان شاهد مشکلاتی هستند که از گسست تصمیم سازی و تصمیم گیری ناشی است. شورای عالی آموزش و پرورش، مدارس خصوصی و غیردولتی هر کدام مشکلاتی را پدید آورده اند که نظارت بیشتری را طلب می کند. ارتباط بین پژوهش، آموزش و صنعت را باید تقویت کنیم. به همین دلیل است که اکثر پژوهش های دانشگاهی ما به خارج از کشور می رود و به عنوان کالا به داخل کشور بر می شود.

وی افزود: در دهه اخیر تلاش های خوبی در زمینه ارتباط دادن مقالات با نیازهای جامعه و کاربردی شدن علم و پژوهش انجام شده است. معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری حرکت خوبی داشته، پارک ها علم و فناوری و مراکز رشد باید تقاضای جامعه را دریافت کنند و رسالات دانشجویان ما برای بهبود پیشرفت کشور مورد استفاده قرار گیرند. نیازهای اجتماعی، صنعتی و کشاورزی باید به مقالات و پژوهش ها متصل شوند.  

رضایی درباره «هنر طراز انقلاب اسلامی» گفت: اگر بین هنر و انقلاب پیوند برقرار می کردیم شاهد نوآوری هایی برای جهانیان می بودیم. صیقل یافتن روح انسانی مهمترین کارکرد هنر است و مبنا تحول هنری می تواند باشد. پژوهش هایی مستند به قرآن و پژوهش های علمی می تواند هنر را تقویت کند. من مخالف دوگانه سازی هستم. دولت من دولت همه ایرانیان است. سابقه من هم همین را نشان می دهد که از همه نیروهای مفید و شایسته باید استفاده کنیم. هنرمندان انقلابی می توانند پیشران و پیشگام در تحول در گسترش هنر کشور باشند.

رضایی در خصوص «فرهنگ کار و آسیب های اجتماعی» گفت: نفرت از کار در ایران ذاتی نیست. راحت طلبی به جنبه تربیتی ایرانیان ربط دارد. مبنای نظام آموزشی را باید به تربیت و ساماندهی رفتاری بگردانیم. کار را باید از مدارس آغاز کنیم و سازگاری با کار را باید از مدارس آموزش داد. من زمانی که دبیرستان بودم، تابستان ها کار می کردم. وقتی دانشجو بودم هم در کارخانه ارج کار می کردم. ما باید به مساله تربیت و روحیه خلاقیت و فعالیت و مهارت آموزی توجه کنیم. دانشکده های ما باید به مهارتکده تبدیل شوند. در کنار اندیشکده به مهارتکده نیاز داریم.

وی در بخش دیگری از این برنامه در خصوص نظرش درباره «شورای عالی انقلاب فرهنگی» و «شورای فرهنگ عمومی» گفت: متولیان فرهنگی همه در دولت نیستند. حوزه های علمیه و دستگاه های فرهنگی مرتبط به نهاد رهبری هم کارهای خوبی را دارند. با مشورت مقام معظم رهبری اختیاراتی را برای شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهم گرفت و شورای انقلاب فرهنگی را به این سمت خواهم برد که تاثیر گذار باشد وگر نه بهتر است وظیفه این شورا را به نهادهای دیگر بسپاریم.

این نامزد انتخاباتی درباره «فرهنگ مطالعه» گفت: شاخص کتابخوانی و گرایش به کتاب بسیار پایین آمده و متاسفانه متون مجازی با حداقل تامل و تعمق خطر جدی برای فرهنگ کتابخوانی ایجاد کرده. دولت من یک یارانه فرهنگی از خرید کتاب تا تشویق نقد و مناظره درباره کتب را دنبال خواهد کرد. نظریه پردازی بدون ترویج فرهنگ مطالعه در کشور ممکن نیست. سعی می کنیم جوایز بین المللی و ملی برای کتابخوانی به وجود بیاوریم.

وی درباره «حاکمیت نگاه تجاری در محصولات فرهنگی» گفت: دولت ما فرهنگ را به دو گروه فرهنگ زیربنایی و محصولات فرهنگی تقسیم خواهد کرد و سرمایه گذاری و حمایت مالی از این بخش ها صورت خواهد گرفت. محصولات فرهنگی از صنایع دستی تا گردشگری و میراث فرهنگی و سایر محصولات را با بازاریابی ترویج خواهیم کرد. گردشگری طبیعی و هنری و درمانی می تواند درآمد ملی ما را افزایش بدهد. نمایشگاه های فرهنگی آنلاین و سه بعدی را به صورت دائمی برگزار خواهیم کرد. متاسفانه در این دولت فرش و صنایع دستی ما ۶۰ درصد کاهش فروش را تجربه کرد و این را علاج خواهیم کرد.

 رضایی در ادامه بیان دیدگاه هایش درباره «فرهنگ و آموزش» گفت: در دولت من روحیه کار تیمی را در نظام آموزشی تقویت خواهیم کرد. هیچ دولتمردی در دولت من بدون پژوهش و کار جمعی، تصمیمی نخواهد گرفت. مدارس کادرسازی و تربیت زمامداران را تاسیس می کنم.  

نویسنده کتاب ایران آینده افزود: تلاش خواهم کرد جوانان را در تمامی امورات کشور دخالت بدهم و سطوح آنها را ارتقا می دهم. اهانت به اقوام ایرانی را به عنوان یک جرم تلقی می کنم و لایحه آن را به مجلس خواهم فرستاد. زبان مادری اقوام ایرانی را در مدارس جاری و ساری خواهم ساخت.

دکتر رضایی در پایان صحبت های خود گفت: «حاج قاسم، قهرمان شکست ناپذیر ما بود و کاش امروز در کنار ما بود.» به امید یک قیام فرهنگی و اقتصادی برای ایجاد تحول در زندگی ایرانیان.Source link