شمار کشته های فوران آتشفشان کنگو به ۲۰ تن رسید

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، براثر پس لرزه های شدید شهر گوما، پنج نفر در اثر بخارات سمی ناشی از فوران آتشفشان نیراگونگو در شرق کنگو جان خود را از دست دادند و شمار تلفات این حادثه دردناک از ۱۵ نفر به ۲۰ تن رسید. مامبو کاوایا رهبر جامعه مدنی به خبرگزاری فرانسه گفت: […]به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، براثر پس لرزه های شدید شهر گوما، پنج نفر در اثر بخارات سمی ناشی از فوران آتشفشان نیراگونگو در شرق کنگو جان خود را از دست دادند و شمار تلفات این حادثه دردناک از ۱۵ نفر به ۲۰ تن رسید.

مامبو کاوایا رهبر جامعه مدنی به خبرگزاری فرانسه گفت: ما به تازگی اجساد پنج نفر دیگر را کشف کردیم، آنها در حالی که قصد داشتن از کنار گدازه های سرد شده عبور کنند به دلیل گاز گرفتگی جان خود را از دست دادند.

کاوایا افزود، یک نفر دیگر نیز با وضعیت بحرانی مشکل تنفس به بیمارستان منتقل شده است.

این نخستین بار نیست که آتشفشان نیراگونگو فوران می‌کند. آخرین بار این آتشفشان بزرگ در سال ۲۰۰۲ فوران کرد و جان بیش از ۱۰۰ نفر را گرفت. در آن زمان هم بیشتر قسمت‌های شرقی گوما از جمله نیمی از باند فرودگاه گوما با مواد مذاب آتشفشان پوشانده شد.

اما فوران شدید  نیراگونگو در سال ۱۹۷۷ رخ داده است. در فوران آتشفشان در آن زمان بیش از ۶۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.

در منطقه مرزی کنگو با رواندا و اوگاندا در مجموع شش آتشفشان با ارتفاع بیش از سه هزار متر وجود دارد.

شهر گوما در استان کیوو شمالی پایگاه مهمی برای نیروهای کلاه‌ سبز سازمان ملل متحد است. بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای غیردولتی نیز در این منطقه فعالیت می‌کنند.Source link