عرف:عدم رعایت پروتکل بهداشتی درتبلیغات انتخابات ریاست جمهوری پیگرددارد

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، جمال عرف شنبه شب در برنامه تلویزیونی ، گفت: بر اساس پیش‌بینی وزارت بهداشت، تا زمان انتخابات شرایط ما شکننده است و هیچ شهر آبی هم نخواهیم داشت. شهرهای ما در سه وضعیت قرمز، زرد و نارنجی خواهد بود و مردم طبیعتا باید رعایت کنند تا رعایت پروتکل ها را به […]به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، جمال عرف شنبه شب در برنامه تلویزیونی ، گفت: بر اساس پیش‌بینی وزارت بهداشت، تا زمان انتخابات شرایط ما شکننده است و هیچ شهر آبی هم نخواهیم داشت. شهرهای ما در سه وضعیت قرمز، زرد و نارنجی خواهد بود و مردم طبیعتا باید رعایت کنند تا رعایت پروتکل ها را به بیش از ۷۰ و ۸۰ درصد برسانیم و شرایط کشور با ثبات باشد.

معاون سیاسی وزیر کشور درباره فضای تبلیغاتی و نقش وزارت کشور و به ویژه ستاد انتخابات در برگزاری انتخابات امن و سالم و آخرین اقدامات انجام شده در این زمینه گفت: عملاً بعد از ثبت نام و احراز صلاحیت کاندیداها اکنون به عنوان نامزد در حال فعالیت هستند و وارد تبلیغات ۲۲ روزه خود شده اند.

رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی پیگرد دارد

وی ادامه داد: با همکاری قرارگاه عملیاتی، پروتکل‌های تبلیغات  را تهیه و برای ستاد ملی ارسال کردیم که یکم خرداد این پیشنهادات،  مصوب و  ابلاغ شده است. امروز برای همه هفت نامزد این دستورالعمل‌ها بهداشتی ابلاغ شده است و همه نامزدها باید آن را رعایت کنند و برای نخستین بار رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی نوعی تخلف محسوب می‌شود و مانند بقیه تخلفات رسیدگی می‌شود و پیگرد دارد.

رییس ستاد انتخابات کشور با بر شمردن  شاخصه اصلی این دستورالعمل بهداشتی اظهار کرد: نخست این که در مکانهای مسقف تجمعات نخواهیم داشت مگر اینکه ستادهای انتخابات دور هم بر اساس رنگ بندی شهرها نشست داشته باشند و نهایت در یک نشست بیش از بیست نفر نباید در مکان‌های بسته باشند. اولویت دوم استفاده از مکان های روباز مانند استادیوم ها مدارس و مکان های روباز دانشگاه‌هاست و بنابراین است از حداقل ظرفیت یک مکان استفاده کنیم و ۳۰ درصد یک مکان برای اجرای برنامه باید اختصاص یابد؛ ورود و خروج هم باید رعایت شود تا تجمعاتی نداشته باشیم.

وی اضافه کرد:  در کنار اینها دیگر پروتکل ها مانند فاصله های اجتماعی و استفاده از ماسک رعایت شود. در سفرهای استانی هیچ کارناوالی نداریم و صدا و سیمای استان برای نامزدهایی که به آنجا سفر می‌کنند برنامه خواهد داشت تا از آنتن تلویزیون با مردم صحبت کنند. نامزدها اگر می‌خواهند ارتباط چهره به چهره با مردم داشته باشند باید همه پروتکل های گفته شده در فضای روباز رعایت شود.

عرف با تاکید براینکه تجمع ممنوع است مگر در مکان‌های روباز و با رعایت پروتکل ها، خاطرنشان کرد:  برخی از دستگاه در کنار آن وظایفی دارند مانند وزارت ورزش و جوانان، وزارت ارتباطات، وزارت آموزش و پرورش و وزارت آموزش عالی همه موظف هستند مکان ها را در اختیار نامزدها بگذارند.

معاون وزیر کشور با اشارا به وجود تناقض بین انتخابات پرشور و تبلیغات بدون تجمع گفت: اگر تجمعات نباشد شور انتخابات شکل نمی‌گیرد و اگر تجمع و شور باشد، امکان بیماری وجود دارد و این یک حالت تناقض آمیز دارد که باید بینابین را داشت تا هم شور انتخابات داشته باشیم و هم سلامت افراد به خطر نیفتد.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه به استانداران ابلاغ کردیم تا مکان های روباز در آن استان را شناسایی کنند، گفت: به نامزدها  مکانهای روباز در استانهای مربوطه اعلام شود و دستگاهی که این مکان‌ها را در اختیار می گذارد موظف است با همکاری استاندار و فرماندار این مکان‌ها را در اختیار نامزد قرار دهد.

وی با تأکید بر اینکه افرادی که از این مکان‌ها استفاده می‌کنند موظف به رعایت پروتکل‌ها هستند، ادامه داد: مسئول ستاد انتخاباتی نامزد را مسئول می دانیم پروتکل ها را رعایت کنند و اگر تخلفی شود این فرد به مرجع قضایی معرفی می شود که پروتکل ها را رعایت نکرده است.

عرف درباره اعلام نتایج غیررسمی و زودتر از وزارت کشور، گفت: اعلام نتایج قبل از اعلام رسمی تخلف است و سایر منابع مانند منابع آگاه و نیمه آگاه به لحاظ قانونی رسمیت ندارد و اگر منجر به مشکل شود قطعاً یک تخلف است و باید در دادگاه جواب دهند.

وی افزود:  چیزی شبیه این در اعلام اسامی نامزدها انجام شد که ما شکایت کردیم و گفتیم این خلاف قانون است و قانون در ماده ۶۰ صراحت دارد شورای نگهبان اسامی نامزدها را به وزارت کشور اعلام می‌کند و وزارت کشور دو روز وقت دارد تا اسامی را اعلان عمومی کند.

رییس ستاد انتخابات کشور اظهار کرد:  قانونگذار دو روز برای وزارت کشور  وقت گذاشت تا تمهیدات لازم اندیشیده شود و به نامزدها می‌گوید اگر لازم است جلساتی گذاشته شود انجام دهند و در این دوره شاهد بودیم ساعت ۱۱ شب نامه رسمی شورای نگهبان برای وزارت کشور آمد درحالی که غروب یکی از خبرگزاری ها به نقل از یک منبع آگاه و غیر آگاه این اسامی را اعلام کرد و این قطعاً تخلف است ما شکایت کرده‌ایم.Source link