عکس‌های برگزیده جولان موش ها در استرالیا/حق با موشهاست یا کشاورزان؟

خبرگزاری فارس ـ گروه تجسمی ـ علیرضا سپهوند: موشها برای اکثر آدم‌ها چندش آور هستند و این چندش در مقاطعی از تاریخ جای خود را با طاعونی عوض کرده که جان هزاران هزار انسان را گرفته است. ولی هستند بسیاری که به این جاندار و آفریده خدا هم علاقمند هستند و آنچنان حسی از چندش […]


خبرگزاری فارس ـ گروه تجسمی ـ علیرضا سپهوند: موشها برای اکثر آدم‌ها چندش آور هستند و این چندش در مقاطعی از تاریخ جای خود را با طاعونی عوض کرده که جان هزاران هزار انسان را گرفته است. ولی هستند بسیاری که به این جاندار و آفریده خدا هم علاقمند هستند و آنچنان حسی از چندش یا ترس از این جونده صد گرمی ندارند.

موش پستانداری کوچک از راستهٔ جوندگان است که مواد غذایی خود را به وسیلهٔ حرکات رفت و برگشتی با جلو آروارهٔ تحتانی خرد می‌کند. چون دندان‌های این حیوان مثل سایر جوندگان رشد دایمی دارد، برای جلوگیری از رشد بیش از حد، مجبور است که دائماً دندان‌های خود را با جویدن چیزهای نسبتاً سخت، از قبیل دانه‌ها و حبوبات، بفرساید و اگر موفق به پیدا کردن دانه‌های سخت نگردد به جویدن فرش‌ها، لباس‌ها، کتاب‌ها و هرچه که در دسترس خود بیابد مشغول می‌شود.

یک جفت موش می‌تواند در ۵ زایمان ۷ الی ۱۵ نوزاد در یک سال به دنیا بیاورد و همین نوزادان در حدود ۵ هفته ای که باشند خودشان بارور می‌شوند. آنها می‌توانند خودشان را بدون مشکل زیادی با محیط‌های مختلفی منطبق کنند. موش می‌تواند مانند یک شتر، بی آبی را تحمل کند. بدن بسیار مقاومی در برابر سقوط از ارتفاع دارند. آنها می‌توانند مقدار زیادی در برابر اشعه‌های مختلف دوام بیاورند. زنده ماندن و شنا کردن در طول نیم مایل از دیگر توانایی‌های این جاندار است. در طول نسل‌ها، آنها نسبت به سموم مختلف مصونیت خاصی بدست آورده‌اند. 

بر اساس نتایج تحقیقات، موش‌ها از موسیقی لذت می‌برند. اگر شما قناری، طوطی یا بلبل خوش‌آوازی در منزل داشته باشید، موش در منزلتان زیاد می‌شود. حتی دیده شده که موش‌ها زمانی که اتاق را خلوت می‌بینند، از لانه خود خارج شده و در اطراف قفس یا زیر آن به جست و خیز پرداخته و حتی صداهای عجیب و غریبی به تقلید از پرنده خوش‌صدا از خود درمی‌آوردند. موش‌ها به آسانی انس می‌گیرند و می‌فهمند که آنها را به بازی گرفته‌اند.
 


(تصویر اصلی برگزیده گاردین: موش ها در اطراف انبار غلات ذخیره شده در مزرعه ای نزدیکی تاتنهام، نیو ساوت ولز می چرخند.)

 

حالا اما این جوندگان زمین های گسترده در نیو ساوت ولز را با حمله خود با تهدید مواجه کرده‌اند و مسولان ایالتی آن را کاملاً بی سابقه توصیف می کنند. در ادامه گزارش تصویری حمله موش‌ها به بخش حاصلخیز زراعت استرالیا را ملاحظه می‌کنید:

 

(عکس۱)

هنک، یک سگ کارگر که تبدیل به موش‌گیر شده، در یک مزرعه نزدیک تاتنهام در نیو ساوت ولز، استرالیا موش را تعقیب می کند. دولت ایالت ۵۰۰۰ لیتر (۱۳۲۰ گالن) سم ممنوع برومادیولون را از هند سفارش داده است. مسولین دولت فدرال هنوز برنامه های اضطراری برای استفاده از سم در محیط محصولات کشاورزی تایید نکرده اند. منتقدان از این سم می ترسند که نه تنها موش ها بلکه حیواناتی که از آنها تغذیه می کنند، از جمله عقاب دم گوه ای و حیوانات خانگی نیز از بین خواهد رفت.

 

(عکس۲)

آفت موش ها ضربه ای به کشاورزان پرجمعیت ترین ایالت استرالیا است که در سال های اخیر با آتش سوزی، سیل و بحران همه گیری کرونا دست و پنجه نرم کرده اند.

 

(عکس۳)

اریک فیشپول برزنت پوشش روی غلات ذخیره شده را برمی دارد و با صدها موشی مواجه می‌شود که در مزرعه‌اش در نزدیکی تاتنهام، نیو ساوت ولز در حال گردش و تخریب هستند.

 

(عکس۴)

یک موش در بالای انبوه یونجه ذخیره شده توسط «بروس بارنز» در مزرعه خانوادهگی‌اش در نزدیکی دروازه بوگان قرار دارد.

 

(عکس۵)

بروس بارنز در مزرعه خانوادگی‌اش در نزدیکی دروازه بوگان از کنار انبار یونجه ذخیره شده آلوده به موش عبور می کند. بارنز می گوید که او با کاشت محصول در مزرعه خانوادگی خود قمار می کند. او گفت: ما فقط می کاریم و امیدواریم. خطر این است که موش‌ها تعداد خود را در طول زمستان نیمکره جنوبی حفظ کرده و گندم، جو و کلزا را قبل از برداشت می‌بلعند.

 

(عکس۶)

«آدام مارشال» وزیر کشاورزی گفت: ما اکنون در یک مقطع حساس قرار داریم که اگر تعداد موشهایی را که به نسبت هجومشان به میزان قابل توجهی کاهش ندهیم، با یک بحران اقتصادی و اجتماعی مطلق در مناطق جنوبی و جنوبی ولز مواجه خواهیم شد.

 

(عکس۷)

یک لاشه موش روی سطح جاده نزدیک دروازه بوگان فشار لِه شده است. تکه های جاده پر از موشهای له شده شب قبل است اما پرندگان به زودی لاشه ها را با خود می‌برند. معضل ثابت این روزهای منطقه ساوت ولز، چه روز و چه شب، بوی تعفن ادرار موش و لاشه در حال پوسیدگی  آن‌ها است.

 

(عکس۸)

هجوم موش‌ها روی پارچه برزنتی پوشش غلات ذخیره شده در نزدیکی تاتنهام، نیو ساوت ولز و کشاورزی که از این وضعیت به استیصال رسیده است.

 

(عکس۹)

بدترین حالت پس از تاریکی رخ می دهد، زمانی که میلیون‌ها موش که در طول روز مخفی شده و غیرفعال بوده‌اند فعال می شوند. بحرانی که در روز به اندازه شب به چشم نمی‌آید.

 

(عکس۱۰)

کشاورزان نیو ساوت ولز، بهترین انجمن کشاورزی ایالت، پیش بینی کرده‌اند که آفت موش‌ها بیش از ۱ میلیارد دلار استرالیا (۷۷۵ میلیون دلار) از ارزش محصول زمستان خسارت وارد خواهد کرد.

 

(عکس۱۱)

«هَنک»، یک سگ کارگر که تبدیل به موش‌گیر شده، موش را که در یک مزرعه نزدیک تاتنهام، نیو ساوت ولز گیر انداخته است.

 

انتهای پیام/
Source link