کرونا درآمد موزه های تاریخی کشور را به صفر رساند

محمدرضا کارگر شامگاه شنبه در حاشیه  مراسم گرامیداشت روز موزه که در کاخ تاریخی مروارید کرج در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: سال ۹۸ تا قبل از شیوع کرونا  ۲۳ میلیون ۷۵۰ هزار نفر از موزه های کشور بازدید کردند اما سال ۹۹ این رقم به حدود سه میلیون نفر رسید. وی ادامه داد: […]محمدرضا کارگر شامگاه شنبه در حاشیه  مراسم گرامیداشت روز موزه که در کاخ تاریخی مروارید کرج در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: سال ۹۸ تا قبل از شیوع کرونا  ۲۳ میلیون ۷۵۰ هزار نفر از موزه های کشور بازدید کردند اما سال ۹۹ این رقم به حدود سه میلیون نفر رسید.

وی ادامه داد: با اینکه طبق برنامه ریزی بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد از محل بازدید از موزه ها برای سال ۹۹ پیش بینی شده بود اما درآمد موزه ها وزارت میراث فرهنگی در این مدت به صفر رسید.

کارگر گفت : سال گذشته از طریق فضای مجازی ، تورهای مجازی و آنلاین برای مردم برگزار کردیم و امکان بازدید برای مردم در کشور و خارج  فراهم شد که  البته تمام نیازها را نمی تواند برآورد کند.

مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی بیان داشت: برای حفاظت از موزه ها و مجموعه های تاریخی سال گذشته  از بودجه های دولتی کمک گرفتیم و اعتبارات این بخش حدود ۵۰ درصد افزایش یافت .

وی اظهار داشت : اکنون اعتبارات سالانه معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی سالانه حدود ۵۰۰ میلیارد تومان است که در چهار بخش از جمله حفاظت از موزه ها هزینه می شود.

کارگر گفت: اکنون ۷۴۶ موزه فعال در کشور داریم  که ۱۷۶ موزه خصوصی هستند که. برای موزه های خصوصی حمایت های لازم صورت گرفته است.

وی با اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی استان البرز بیان داشت : در صورت تامین ساختمان مناسب ، وزارت میراث فرهنگی این آمادگی را دارد تا نسبت به تجهیز موزه تاریخی این استان اقدام کند.

کارگر در خصوص حضور در نمایشگاه های بین المللی گفت : سال گذشته از طریق فضای مجازی نمایشگاه مشترک با کشور آلمان برگزار کردیم که اجساد مردان نمکی و مومیایی به نمایش گذاشته شد.

وی اظهار داشت : اکنون طبق تفاهمنامه های بین المللی  با کشورهای مختلف جهان از جمله بریتانیا، ایتالیا ، کره و ژاپن  همکاری داریم .Source link