استان اردبیل

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه‌های اردبیل چگونه است؟

روسا و معاونان آموزشی دانشگاه‌های استان اردبیل وضعیت امتحانات پایان ترم این دانشگاه‌ها را در نیم‌سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱ تشریح کردند.

به گزارش پارس پرس استانی، روزهای ابتدایی اسفند سال ۹۸ بود که نخستین اخبار در خصوص تعطیلی دانشگاه‌ها به‌دلیل شیوع ویروس کرونا منتشر شد و این تعطیلی‌ها تا امروز که در واپسین روزهای پاییز ۱۴۰۰ قرار داریم ادامه یافته است و فقط برخی از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه محقق اردبیلی و دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع‌های ارشد و دکتری آموزش حضوری را بلامانع اعلام کرده‌اند.

اکنون در آستانه دی‌ماه قرار داریم، ماهی که به فصل امتحانات در میان دانشجویان معروف است؛ در این میان سوالات متعددی در خصوص چگونگی برگزاری امتحانات پایان ترم در میان دانشجویان مطرح شده است که برای پاسخ‌ به این سوالات به سراغ مسؤولان دانشگاه‌های استان رفتیم تا در جریان کم‌وکیف برگزاری امتحانات پایان ترم قرار بگیریم.

امتحانات تئوری مقطع کارشناسی دانشگاه محقق مجازی برگزار می‌شود

ترحم مصری، معاون آموزشی دانشگاه محقق اردبیلی به خبرنگار فارس گفت: براساس مصوبه شورای آموزشی دانشگاه که در مورخه ۱۵ آذرماه سال‌جاری به تصویب رسید، از آن‌جایی که کلاس‌های تئوری مقطع کارشناسی مجازی برگزار شده، لذا کلیه امتحانات دروس تئوری دانشجویان این مقطع به شکل مجازی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: برگزاری امتحانات دروس عملی مقطع کارشناسی با هماهنگی‌های قبلی اساتید جهت مهیا ساختن شرایط دانشکده‌ها و کلاس‌ها بلامانع اعلام شده است.

معاون آموزشی دانشگاه محقق اردبیلی در خصوص امتحانات مقاطع ارشد و دکتری، تصریح کرد: باتوجه به این‌که کلاس‌های مقاطع مذکور در ترم جاری به شکل حضوری بوده است، لذا امتحانات نیز به شکل حضوری برگزار می‌شود.

مصری تاکید کرد: به طور استثنا برخی از کلاس‌های ارشد یا دکتری در این ترم بهدلیل تعداد بالای دانشجویان و یا کوچک بودن کلاس به شکل مجازی برگزار شده که برای این دسته از کلاس‌ها امتحان مجازی در نظرگرفته شده است.

کلیه امتحانات دانشگاه پیام نور مجازی است

محمد فداییان، رییس دانشگاه پیام نور اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس تصریح کرد: کلیه امتحانات این دانشگاه در ۲ مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد به شکل مجازی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: امتحانات دانشگاه پیام نور اردبیل در بازه زمانی دوم دی‌ماه تا ۲۶ همین ماه برنامه‌ریزی شده است که قرار است با هماهنگی اساتید امتحانات در بستر سامانه آموزش الکترونیک این دانشگاه از دانشجویان اخذ شود.

رییس دانشگاه پیام نور اردبیل عنوان کرد: کلیه کلاس‌های این دانشگاه در نیم‌سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ به شکل مجازی برگزار شد و اکنون این کلاس‌ها به پایان رسیده و دانشجویان خود را برای امتحانات پایان ترم آماده می‌کنند.

فداییان تاکید کرد: کلاس‌های عملی دانشگاه پیام نور در این ترم برگزار نشد و برگزاری کلیه این کلاس‌ها برای نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده است.

امتحانات مقاطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاه آزاد مجازی است

بهنام بهاری، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل نیز در این باره به خبرنگار فارس گفت: کلیه امتحانات ترم جاری مقاطع کاردانی و کارشناسی به شکل مجازی در بستر وادنا برگزار خواهد شد.

وی افزود: در خصوص امتحانات پایان ترم مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری تصمیم‌گیری نهایی صورت نگرفته است و نظر نهایی در این باره متعاقبا اعلام خواهد شد.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل تصریح کرد: کلاس‌های مقطع کاردانی و کارشناسی در این ترم به شکل مجازی و مقاطع ارشد و دکتری به شکل ترکیبی یعنی حضوری و مجازی در حال برگزاری است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، با گذشت حدود ۲ سال از مجازی شدن دانشگاه‌ها امسال نیز شاهد برگزاری کلاس‌ها و امتحانات مجازی در بسیاری از دانشگاه‌های استان هستیم.

بر اساس اعلام کارشناسان مجازی شدن دانشگاه‌ها سبب ضربه به نظام آموزشی دانشگاه‌ها شد اما از طرفی نیز باعث توسعه و رشد دانشگاه‌ها از نظر زیرساخت‌های الکترونیکی و مجازی شده است که نقطه عطفی برای نظام آموزشی کشور تلقی می‌شود.

امید است با تکمیل واکسیناسیون کرونا و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کشور شاهد بازگشایی کامل دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی باشیم.

انتهای پیام./