رای پارلمان سوئد به عضویت در ناتو

پارلمان سوئد با اکثریت قاطع به طرح پیوستن این کشور به ائتلاف نظامی ناتو رای مثبت داد.

به گزارش پارس پرس به نقل از روزنامه “تاگس شاو” آلمان، پارلمان سوئد با اکثریت قاطع به پیوستن این کشور به ناتو رای مثبت داد. در حال حاضر این کشور برای پیوستن به این ائتلاف نظامی به موافقت دو عضو مخالف یعنی ترکیه و مجارستان نیاز دارد.

به این ترتیب پارلمان سوئد به پیوستن این کشور به ناتو رای داد. پس از یک مناظره در استکهلم، اکثریت قاطع نمایندگان مجلس این کشور به کنار گذاشتن چندین دهه عدم تعهد سوئد برای عضویت در ناتو رأی دادند. حالا این امر مستلزم دو تغییر در قانون است.

از مجموع نمایندگان حاضر، ۲۶۹ نفر به الحاق رای موافق و ۳۷ نفر با آن مخالف بودند. تنها دو حزب از هشت حزب در پارلمان سوئد – چپ و سبز – مخالف پیوستن به این ائتلاف نظامی هستند.

توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد در جریان این مذاکرات گفت: عضویت در ناتو بهترین راه برای تضمین امنیت سوئد است. وی از یک رویداد تاریخی و یکی از مهمترین تصمیمات سیاست امنیتی برای این کشور صحبت کرد.

وزیر امور خارجه سوئد گفت: حمایتی که ما در این راستا داریم آنقدر ملموس است که من می‌توانم این ارزیابی را انجام دهم.

بیلستروم در مورد جدول زمانی الحاق سوئد به این ائتلاف نظامی گفت که کشورش می‌تواند در ویلنیوس، محل نشست ناتو در ماه ژوئیه، به این مهم دست یابد.

سوئد تنها زمانی می‌تواند به عضویت ناتو درآید که ۳۰ کشور عضو این ائتلاف نظامی غربی عضویت خود را تصویب کنند. ۲۸ کشور تاکنون این کار را انجام داده اند. مجارستان و ترکیه همچنان به این طرح رای نداده اند. با این حال، آنکارا از پذیرش سوئد در این ائتلاف جلوگیری می‌کند، به این دلیل که این کشور به اندازه کافی در برابر سازمان‌های تروریستی عمل نمی‌کند. دولت ترکیه حزب کارگران کرد پ. ک. ک را در زمره «سازمان‌های تروریستی» قرار داده است. آنکارا فهرستی متشکل از ۱۲۰ مظنون را برای استرداد به سوئد ارائه کرد. برای حل و فصل این اختلاف، سوئد اخیراً پیش‌نویسی برای قوانین سخت‌تر تروریسم ارائه کرده است.

در جریان جنگ روسیه علیه اوکراین، سوئد همراه با همسایه خود فنلاند برای عضویت در ناتو در ماه می ۲۰۲۲ درخواست داد. این دو کشور می‌خواستند با هم به این ائتلاف نظامی بپیوندند. در شرایط فعلی پذیرش فنلاند در این ائتلاف نظامی می‌تواند با سرعت بیشتری ادامه یابد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اخیرا گفته است امیدوار است که تصویب الحاق فنلاند قبل از انتخابات ۱۴ مه در ترکیه انجام شود. مجارستان می‌خواهد در ۲۷ مارس به تصویب الحاق فنلاند رأی دهد.

از سوی دیگر، تصمیم گیری در مورد الحاق سوئد ممکن است توسط پارلمان مجارستان به تاریخ‌های بسیاردیرتری موکول شود.

بیلستروم وزیر امور خارجه سوئد در این باره گفت: اگر واقعاً چنین اتفاقی بیفتد، فکر می‌کنم مجارستان به ما توضیحی بدهکار است. با این همه نظراین کشور نسبت به الحاق سوئد مثبت بود و مانند ترکیه درخواست خاصی نداشت.

انتهای پیام/